We wrześniu 2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rzgowie został zrealizowany projekt ,,Klasa z drewna”, który sfinansowany był przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w Warszawie. Głównym celem projektu była promocja Lasów Państwowych - stworzenie przyszkolnego ogródka oraz wykorzystanie go do realizacji: zajęć dotyczących gospodarki leśnej, społecznej funkcji lasu, propagowanie wiedzy o lesie i prowadzenie zajęć rekreacyjnych.
Na wydzielonym terenie przyszkolnym powstał ogródek dydaktyczny. Została tam zbudowana Trasa Przygód i stanęły tablice edukacyjne informujące o roli lasów, ich mieszkańcach oraz korzyściach płynących z gospodarki leśnej. Głównym materiał budulcowy stanowiło drewno pozyskane z naszych lasów. Cały teren został ogrodzony i obsadzony rodzimymi gatunkami drzew i krzewów.
W ramach projektu opracowano scenariusze zajęć z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej. W klasach I-III odbyły się zajęcia dotyczące lasu i jego mieszkańców, pór roku w lesie oraz leśnych darów. Dzieci z klas IV – VI poznały leśny savoir-vivre, czyli zasady zachowania się w lesie. Podopieczni uczyli się także rozpoznawać grzyby jadalne i niejadalne. Podczas zajęć w klasach VII-VIII uczniowie dowiedzieli się jakie korzyści niesie las. Uczniowie wszystkich klas wykonywali prace tematycznie związane z lasem: albumy, plakaty, foldery i prezentacje multimedialne o walorach przyrodniczych i gospodarczych lasów; w klasach powstały gazetki ścienne o tematyce leśnej. Przeprowadzony został konkurs wiedzowy na temat roli lasów w życiu człowieka oraz konkurs fotograficzny na najciekawsze ujęcie leśnej przyrody. W bibliotece szkolnej przygotowana została wystawa książek o tematyce przyrodniczo-leśnej.
Zajęcia związane z edukacją leśną odbywały się zarówno w pobliskim lesie jak i w trakcie wycieczek na Złotą Górę oraz do Żychlina. Podczas zajęć uczniowie utrwalili i poszerzyli swoją wiedzę przyrodniczą na temat zwierząt oraz roślin występujących w polskich lasach Uczniowie dokonywali obserwacji w terenie, rozpoznawali i nazywali wybrane drzewa liściaste i iglaste.
Przeprowadzenie projektu przyczyniło się do zwiększenia wiedzy uczniów na temat lasów. Żywe lekcje przyrody rozwinęły zainteresowania dzieci i młodzieży z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej. Ponadto zajęcia w „klasie z drewna”, takie jak pokonywanie Trasy Przygód pozwoli zwiększyć aktywność ruchową dzieci i wyćwiczyć ich zmysł równowagi. Atrakcyjność tego miejsca sprawi, że mieszkańcy odwiedzający nasz ogródek, oprócz spędzania wolnego czasu, będą czerpać wiedzę o lasach z umieszczonych tam tablic dydaktycznych. Warty podkreślenia jest również fakt, że uczniowie podzielą się zdobytą wiedzą na temat lasów ze rzgowianami, którzy odwiedzą wystawę prac stworzonych podczas realizowania projektu.
Budowa trasy przygód
Kodeks zachowania się w lesie - prace klasy VI
Konkurs fotograficzny
Lekcja w terenie klasy VII na Złotej Górze
Makieta lasu - prace uczniów klasy I
Mieszkańcy lasu - zajęcia w klasie II
Prace nad atlasem grzybów - zajęcia w klasie V
Wycieczka klas I-III do Żychlina- leśna ścieżka dydaktyczna
Wystawa ksiązek o tematyce przyrodniczo-leśnej w bibliotece
Wystawa prac uczniów
Zajęcia o tematyce leśnej w klasie III
Prezentacje klas VII, VIII