Szkoła Podstawowa
im. Henryka Sienkiewicza w Rzgowie

Rys historyczny

Szkoła Podstawowa w Rzgowie to najstarsza placówka oświatowa na terenie gminy Rzgów. Początki szkolnictwa na tym terenie sięgają 1872 roku. Obecny budynek szkolny oddano do użytku w 1949 roku.

Od 1977 roku patronuje nam znakomity pisarz i patriota Henryk Sienkiewicz.

W codziennej pracy nauczyciele starają się, aby  dzieci zdobywały wiadomości i umiejętności niezbędne w dalszym kształceniu, ale także uczyły się cenić i pielęgnować tradycję sienkiewiczowską i polską zarazem. Przyświecają nam słowa patrona: „Tradycję można przechowywać tak jak rodzinne klejnoty. Dobrze zamknięte nie giną, ale tez nie promienieją. Tradycja polska powinna promieniować. Powinna rzucać blask na życie i zabarwiać je.”                                    

Bogatą dokumentację w postaci licznych kronik oraz materiałów poświęconych patronowi gromadzimy w szkolnej Izbie Tradycji.

Od 1 września 2009 roku nasza placówka nosi nazwę Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rzgowie, a tworzą go Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza i Przedszkole Gminne „Gromadka Misia Uszatka”

Oto dokładna historia szkoły do roku 2005 opracowana na podstawie różnych dostępnych źródeł przez Mirosławę Matuszak. - plik do pobrania

 

ZSP w Rzgowie

Plac Stuczyńskich 5
62-586 Rzgów
tel: 63 241-99-71
e-mail: sprzgow@interia.pl

Mapa dojazdu

Partnerzy

 
 
ogo-ministerstwa-edukacji-i-nauki  
       

 

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.