Lepiej jest zawsze podróżować niż siedzieć kamieniem na miejscu. Ten fragment z Listów do Ameryki Henryka Sienkiewicza stał się inspiracją do odwiedzenia Ziemi Świętokrzyskiej. Wyprawa do magicznego miejsca, gdzie pogaństwo styka się z chrześcijaństwem, odbyła się w dniach 6. – 7. 05. 2024 roku i wzięło w niej udział 41 uczniów z klas IV – VII pod opieką p. Alicji Górki, p. Stanisława Górki, p. Lidii Miedzińskiej i p. Jolanty Pawlaczyk. Pierwszego, bardzo intensywnego dnia zaczęliśmy nasze zwiedzanie od wizyty w Kadzielni, jednego z najmniejszych rezerwatów przyrody w Polsce, zajmującego zaledwie 0,6 ha. To właśnie tam uczestniczyliśmy w warsztatach o nietoperzach oraz odbyliśmy spacer po jaskini. Potem, wraz z przewodnikiem, zdobyliśmy jeden z bardziej znanych górskich szczytów w Polsce – Święty Krzyż. Jego nazwa pochodzi od relikwii drzewa Krzyża Świętego przechowywanych w kościele. W klasztorze mieści się również Muzeum Przyrodniczo - Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Wzniesienie znane jest również pod nazwą Łysa Góra. Dawniej to, zanim postawiono tam opactwo, było to miejsce, w którym przeprowadzano pogańskie obrzędy, tam miały miejsce sabaty czarownic. Po wizycie w zakonie misjonarzy oblatów udaliśmy się do hotelu na zasłużony odpoczynek.
Drugiego dnia poznawanie pięknego rejonu świętokrzyskiego rozpoczęliśmy od Zagańska, czyli wsi, w któryej rośnie najsłynniejsze drzewo w Polsce - dąb Bartek - nazywany królem Puszczy Świętokrzyskiej. Potem udaliśmy się do Oblęgorka, miejsca, nam, jako uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rzgowie, szczególnie drogie sercu. Podobnie jak samego pisarza, który w jednym z listów napisał: Oblęgorek oczarował mnie zupełnie, i nas dworek wraz z otoczeniem urzekł swoim pięknem. Po wizycie w muzeum udaliśmy się na pyszny obiad do Sienkiewiczówki.
I to był ostatni akcent naszej podróży po Ziemi Świętokrzyskiej. Podczas tej majowej eskapady nie tylko mile spędziliśmy czas, ale przede wszystkim wiele zobaczyliśmy i wiele się nauczyliśmy,