Wycieczka klas ósmych do Warszawy
5 grudnia 2021,
Z nią się nawet podobnież
I miasto Paryż równać nie ma prawa
Bo faktycznie wiadomo pardon
Lecz nie ma nie ma jak Warszawa
Adolf Dymsza
Prawdziwość słów przedwojennego szlagieru mogli sprawdzić uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami: p. Alicją Górką, Stanisławem Górką, Katarzyną Grabką i Lidią Miedzińską, którzy 2 i 3 grudnia 2021 roku spędzili w Warszawie.
Zwiedzanie stolicy wraz z lokalnym przewodnikiem rozpoczęli o godzinie 11.00 od spaceru po Powązkach Wojskowych. Tam uczestnicy wyprawy poznali historię tej najbardziej znanej w Polsce nekropoli. Odwiedzili groby wybitnych Polaków - począwszy od mogił bohaterów „Kamieni na szaniec”, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poprzez groby Jacka Kuronia, Kornela Morawieckiego, Barbary Wachowicz i wielu innych wybitnych ludzi kultury, nauki, polityki i sportu. Następnym etapem wycieczki był, okraszony ciekawymi opowieściami pani przewodnik, spacer po stolicy. W czasie przechadzki po mieście stołecznym uczniowie mogli zobaczyć: Plac Piłsudskiego wraz z Grobem Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki, Plac Zamkowy, gdzie ósmoklasiści wysłuchali historii dotyczącej Kolumny Zygmunta, Barbakan, pomnik Syrenki oraz w czasie przejazdu autokarem inne urokliwe zakątki Warszawy. Najważniejszym punktem spaceru po stołecznym mieście było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Wnętrze budynku uczniowie podziwiali, słuchając opowieści wirtualnego przewodnika. Pierwszy dzień pobytu w stolicy zakończyło oglądanie wieczornej panoramy miasta z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Po czym pełni wrażeń i bogatsi o wiedzę o najważniejszym mieście w Polsce uczniowie udali się wraz z opiekunami do hotelu na kolację , a potem na zasłużony odpoczynek.
Kolejny dzień zwiedzania rozpoczął się od przyjazdu w okolice Belwederu, gdzie wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali historii związanej z tym przepięknym pałacem, a następnie udali się pod pomnik Józefa Piłsudskiego, a potem Fryderyka Chopina. Spacer po Łazienkach Królewskich miał zakończyć się zwiedzaniem Pałacu na Wyspie. Niestety, z nieznanych przyczyn, został on zamknięty. Nieprzewidziane zdarzenie nie popsuło humorów ósmoklasistom, gdyż przewodnik w zamian zabrała ich do Biblioteki Uniwersyteckiej, która okazała się niezwykle ciekawym budynkiem ze wspaniałym ogrodem. Nie lada atrakcja dla wszystkich uczestników wycieczki był również spacer bulwarami wiślańskimi w okolicach Centrum Nauki Kopernik połączony z przejazdem metrem na Stadion Narodowy. Po wizycie na stadionie wszyscy udali się na smaczny obiad, po którym nastąpił ostatni i chyba dla wszystkich najważniejszy punkt wycieczki – czyli wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie tego niezwykłego obiektu wzbudziło w uczniach ogromne emocje. Pozwoliło im lepiej zrozumieć dramatyczną historię stolicy. Była to niezwykle przejmująca lekcja dotycząca bolesnych wydarzeń z okresu II wojny światowej.
Zwiedzanie muzeum zakończyło dwudniowy pobyt uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rzgowie w Warszawie. Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli pod wrażeniem piękna stolicy oraz liczby atrakcji, jakie można tu spotkać. Na pewno nikt z nich nie zapomni pobytu w tym mieście i zechce jeszcze tam powrócić. Wyjazd można zdecydowanie uznać za ciekawy, obfitujący w wiele różnorodnych atrakcji.