W dniu 28 września 2023 r. czterdziestoosobowa grupa uczniów z kl. V, VI i VII , pod opieką pań: Alicji Górki, Katarzyny Grabki, Julii Krukowskiej i Lidii Miedzińskiej, udała się na wycieczkę SZLAKIEM POLSKICH LEGEND.
Po przyjeździe do Gniezna, związanego z legendą O trzech braciach, uczestnicy wyjazdu udali się do katedry położonej na Wzgórzu Lecha, gdzie mogli zobaczyć m.in. sarkofag św. Wojciecha, drzwi gnieźnieńskie z ilustracjami jego życia i męczeńskiej śmierci. Pobyt w tym pięknym miejscu był zarówno żywą lekcją historii, języka polskiego i sztuki. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali pani przewodnik, która w niezwykle obrazowy sposób opowiadała o początkach państwa polskiego. Po obejrzeniu katedry uczestnicy udali się Traktem Królewskim, gdzie wzięli udział w grze terenowej. Zabawa okazała się oryginalnym sposobem na przekazanie najciekawszych wiadomości związanych z powstaniem i rozwojem pierwszej stolicy Polski. Po pełnej emocji grze udali się do Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym dzieci zapoznały się z kulturą oraz historią okresu początków kraju i późniejszych losów regionu będącego kolebką naszej państwowości. Po opuszczeniu Gniezna uczniowie pojechali do Kruszwicy, która kojarzy się z legendą O złym Popielu, którego myszy zjadły. Obowiązkowym punktem pobytu w mieście położonym nad jeziorem Gopło było oczywiście wejście na Mysią wieżę, jedyną pozostałość po gotyckim zamku króla Kazimierza Wielkiego. Nie małą też atrakcją był blisko godzinny rejs po Gople.
Wizyta w Kruszwicy była ostatnim punktem wycieczki, dzięki której rzgowska młodzież zobaczyła miejsca opisane w legendach i związane z historią Polski. Wyjazd ten zatem nie tylko wiele ich nauczył, ale także dostarczył mnóstwa pozytywnych wrażeń.