Lepiej zobaczyć coś raz, niż słyszeć o tym tysiąc razy – to stare chińskie przysłowie przyświecało nam, grupie 49 uczniów Szkoły im. Henryka Sienkiewicza w Rzgowie oraz naszym opiekunom podczas wycieczki na trasie Kraków – Wieliczka w dniach 14 – 16. 11. 2022 r.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy Tyniec – znany głównie dzięki klasztorowi, istniejącemu w Polsce od 1044 roku. Po zespole opactwa Benedyktynów nadszedł czas na wizytę w królewskim Krakowie. Dawna stolica Polski ma do zaoferowania turystom wiele ciekawych miejsc. My wybraliśmy się wraz z lokalnym przewodnikiem na Wzgórze Zamkowe, gdzie mogliśmy podziwiać wspaniałą Katedrę Wawelską oraz znajdujące się w niej Groby Królewskie. Następnie udaliśmy się do Kościół Franciszkanów, gdzie zobaczyliśmy jeden z najsłynniejszych witraży w Polsce - „Bóg Ojciec Stwórca Świata” Stanisława Wyspiańskiego. Potem przyszedł czas na spacer po Starym Mieście, z obowiązkową wizytą w Kościele Mariackim i na dziedzińcu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wieczorem zakwaterowaliśmy się w hotelu, gdzie przygotowano dla nas wygodne pokoje.
Drugiego dnia pojechaliśmy do Wieliczki, która słynie z kopalni soli. Bezcenny zabytek kultury materialnej świata, wpisany w 1978 roku na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO, zrobił na nas ogromne wrażenie. Podobał się nam spacer po kopalnianych korytarzach Trasą Turystyczną oraz Trasą Muzeum Żup Krakowskich. Jednak największe wrażenie wywarła na nas kaplica św. Kingi. Po powrocie na powierzchnię znów udaliśmy się do Krakowa na dalsze zwiedzanie miasta, a dokładnie na Kopiec Kościuszki, z którego rozciąga się najpiękniejsza panorama okolicy. Zanim jednak wspięliśmy się na kopiec, zwiedziliśmy muzeum poświęcone Tadeuszowi Kościuszce. Potem wybraliśmy się jeszcze raz na wieczorny spacer po Starym Mieście. Po spacerze pojechaliśmy do hotelu na obiadokolację i nocleg.
Środowy poranek przywitał nas deszczem, ale na szczęście dla nas, był to jedyny dzień, w którym padało. Z samego rana, po wykwaterowaniu z hotelu, wyruszyliśmy na Jurę Krakowsko – Częstochowską. Jura to krajobraz pięknych skałek wapiennych, na których znajdują się ruiny zamków wybudowanych w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Zamki te dumnie sterczą na szczytach, dlatego nazwano je Orlimi Gniazdami, a szlak turystyczny prowadzący przez Wyżynę Krakowsko – Częstochowską, Szlakiem Orlich Gniazd. Przejechaliśmy do zamku w Pieskowej Skale – by podziwiać przepiękną renesansową bryłę budowli oraz wspaniałe krajobrazy doliny Prądnika – między innymi słynną „Maczugę Herkulesa”, która wznosi się na wysokość 25 metrów. Następnie przejechaliśmy do Ogrodzieńca - najpotężniejszego i największego zamczyska na tej trasie, dawnej siedziby rodu Bonerów. Na finał pobytu na Jurze zobaczyliśmy ruiny jednego z najstarszych Orlich Gniazd – zamku Olsztyn.
Wizyta na Jasnej Górze zwieńczyła naszą pełną niezapomnianych wrażeń trzydniową wycieczkę do królewskiego Krakowa. Podczas tej listopadowej wyprawy nie tylko wiele zobaczyliśmy, wiele się nauczyliśmy, ale taż bardzo miło spędziliśmy czas.