Szkoła Podstawowa
im. Henryka Sienkiewicza w Rzgowie

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2021

11 listopada 2021,

W listopadzie 1918 r. spełniły się marzenia o niepodległości, którą Polacy usiłowali odzyskać od 123 lat.

Koniunkturę, sprzyjającą powstaniu suwerennego państwa, przyniósł rezultat I wojny światowej, w której klęskę poniosły państwa rozbiorowe. Niepodległość nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie determinacja świadomego swoich celów narodu. Sprawiła ona, że mimo odwoływania się do różnych poglądów politycznych, rodowodów ideowych i metod uprawiania polityki, Polacy okazali się przygotowani do sprostania wyzwaniu, przed którym stanęli.

Odmienne poglądy Polaków na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość spajało przekonanie, że wszyscy chcą żyć w demokratycznym państwie. Takim, które szanuje prawa człowieka, traktuje na równi wszystkich, bez względu na poglądy, przynależność narodową, religię i płeć.

Pamięć o odzyskaniu niepodległości, jej okolicznościach i następstwach znalazła wyraz w narodowej tożsamości. Przybrała postać spoiwa łączącego ponad istniejącymi nadal podziałami. Z biegiem czasu okazała się zobowiązaniem, któremu wierności dochowały następne generacje, a my, jako ich spadkobiercy, winniśmy jej strzec i nieustannie pielęgnować.

Proces budowy państwa w wymiarze ustrojowym i terytorialnym dobiegł końca na początku lat 20.

Do tego właśnie okresu – XX-lecia międzywojennego nawiązał projekt „DOBRE, BO POLSKIE”, który został zrealizowany w naszej szkole z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Pod bacznym okiem wychowawców, udział w nim zaznaczyli wszyscy uczniowie.

 „Maluszki” wcieliły się w postacie z bajek i wierszy, którymi zachwycały się nasze babcie, a młodzież doskonale prezentowała się w modowych stylizacjach z lat 20-tych ubiegłego wieku.

W trakcie naszego święta, po raz kolejny o godzinie 11.11  cała społeczność szkolna stanęła do Hymnu. Młodzież wykazała się również sporą wiedzą na temat tej najważniejszej dla Polaków pieśni. 

Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja „przedmiotów”, które mogą kojarzyć się z Polską. Były też plakaty z refleksjami, dotyczącymi naszej dumy narodowej oraz wagi wolności i niepodległości w naszym życiu. Pięknie prezentowała się mapa Polski „utkana” z białych i czerwonych serduszek. Całości dopełniała oprawa muzyczna, prezentująca piękne polskie utwory, podkreślając nastrój i wymowę tego wyjątkowego święta.

 

W swoich działaniach ukazaliśmy szeroko rozumiany polski sukces w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku – jednak nie tylko sukces w sensie militarnym czy politycznym, bo te są stosunkowo dobrze znane i przywoływane podczas państwowych uroczystości. Pokazaliśmy coś,  co jest słabiej zakorzenione w powszechnej świadomości Polaków – osiągnięcia w dziedzinie nauki, techniki, gospodarki i kultury okresu pierwszych lat niepodległości i okresu II Rzeczypospolitej.

Była to okazja do zaprezentowania sylwetek osób, które codzienną pracą dokonały niezwykłych czynów, odkryć w różnych dziedzinach czy zasłynęły swoim talentem. Poprzez swoją działalność przyczyniły się do rozkwitu II Rzeczypospolitej w różnych jej sferach oraz do promowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie. Wielu z nich jest przez nas mało pamiętanych lub wręcz zapomnianych. Czasem, paradoksalnie, cenieni i szanowani za granicą, w kraju pozostają zupełnie nieznani.

Uznaliśmy, że warto z okazji kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przywrócić pamięć o wybitnych Polakach i ich sukcesach, a doskonała zabawa, zaangażowanie uczniów i efekty ich pracy jeszcze bardziej nas w tym przekonaniu utwierdziły.

20211110_100657
20211110_100851
20211110_101503
20211110_101015
20211110_101608
Resized_20211110_084551
Resized_20211110_083226
Resized_20211110_090838
Resized_20211110_100423
Resized_20211110_105432
20211110_134616

ZSP w Rzgowie

Plac Stuczyńskich 5
62-586 Rzgów
tel: 63 241-99-71
e-mail: sprzgow@interia.pl

Mapa dojazdu

Partnerzy

 
 
ogo-ministerstwa-edukacji-i-nauki      

 

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.